Portfolio aplikacji
_01
Automatyczna kontrola optyczna (AOI) elementów elektronicznych przeznaczonych do montażu powierzchniowego (SMD)
Zautomatyzowana inspekcja optyczna rozmieszczenia elementów SMD na płytce drukowanej PCB jest koniecznością w przemyśle elektronicznym. Nasz system wizyjny w około pół sekundy sprawdza ponad 200 elementów po obu stronach płytki PCB.
Kamery są częścią dużej linii do depanelizacji, testowania, montażu i pakowania. Wszystkie operacje są w pełni zautomatyzowane. Kontrola optyczna jest obsługiwana przez 6-osiowe roboty ABB. Aby zapewnić bezbłędny wskaźnik wykrywania wad i utrzymać współczynnik fałszywych błędów poniżej 0,1%, zaimplementowano oświetlenie pod różnymi kątami i ze zmienną długością fali. Dzięki użyciu cyfrowego portu DIO (Input/Output) opartego na bezpośrednio programowalnej macierzy bramek (FPGA) pozwala na wykonanie 6 zdjęć w około 100 ms. Mocna jednostka przetwarzająca kończy całą inspekcję wizualną w około pół sekundy, wliczając w to komunikację z bazą danych Klienta.
_02
Detekcja nadlewów i niedolań w simmeringach
Uszczelniacz wałka rozrządu w samochodzie narażony jest na ekstremalne warunki – ogromne skoki ciśnienia oraz bardzo duże różnice temperatur. Ten niewielki element jest kluczowy dla poprawnej pracy całego silnika, a jego uszkodzenie może skutkować bardzo kosztowną naprawą.
Najbardziej znaczące wady formowania wtryskowego wykrywane są za pomocą testów ciśnieniowych. Jednak wady skurczenia lub przelania formy zwykle są kompletnie niewykrywalne w takich testach. Jednocześnie wada tak drobna, o wielkości zaledwie 0,1 mm może negatywnie wpłynąć na żywotność uszczelki. Marki, którym naprawdę zależy na wysokiej jakości swoich pojazdów, nie mogą ryzykować przeoczenia niedoskonałości. Błędy tego typu można zidentyfikować wyłącznie wizualnie. System wizyjny jest jedynym narzędziem, które sprosta takiemu zadaniu. Dzięki zastosowaniu podświetlenia skolimowanego i obiektywu makro o niskich zniekształceniach nasze systemy mierzą i porównują każdy wymiar uszczelki, eliminując wszelkie buble na etapie pakowania.
_03
Kontrola primera
Skuteczne owijanie profili folią wymaga równomiernego i niezakłóconego rozprowadzania kleju (primera). W przeciwnym razie wzór nie będzie przylegał równomiernie do powierzchni i z czasem wady zostaną wyeksponowane przez światło słoneczne.
Nie ma możliwości sprawdzenia jakości już zapakowanego produktu. Jedynym sposobem na upewnienie się, że końcowy produkt nie posiada wad, jest kontrolowanie dystrybucji kleju w czasie rzeczywistym. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza że primer jest przezroczysty. Z tego powodu większość dostawców primera umieszcza w swoich produktach świecący marker UV. Jakie są wady takiego rozwiązania? UV-A nie jest w pełni bezpieczny dla ludzi, dłuższa ekspozycja przyspiesza proces starzenia, a nawet może prowadzić do zaćmy. System wizyjny z filtrami bandpass zapewnia nie tylko w pełni zautomatyzowaną kontrolę primera, ale także bezpieczeństwo operatora maszyny.