Wykonaliśmy systemy weryfikujące jakość produktu finalnego oraz wdrożyliśmy kamery naprowadzające robota w trakcie procesu produkcji. Nasz system wizyjny może pracować niemal na każdym etapie procesu produkcyjnego – sprawdza obecność i rozmieszczenie otworów w deskach, potwierdza poprawność wstawienia zawiasów, weryfikuje i potwierdza gładką, płaską i nieskazitelną powierzchnię luster. Jednym z naszych ciekawszych projektów było stworzenie systemu kontroli jakości rolet okiennych, który weryfikował ich poprawną grubość oraz brak dziur w materiale.
Wady na powierzchniach błyszczących i połyskliwych są bardzo łatwe do wychwycenia ludzkim okiem w jasnym świetle. Z tego powodu producenci mebli i okien często narzekają na swoich klientów, którzy w okamgnieniu są w stanie stwierdzić, czy produkt jest rzeczywiście najwyższej jakości.
To, co jest prostym zadaniem dla naszego wzroku, nie przychodzi z taką łatwością zautomatyzowanemu systemowi inspekcji wizualnej. Chyba, że pracujesz z VisionX! Dzięki wieloletniemu doświadczeniu z różnymi rodzajami oświetlenia udało nam się zaprojektować układ kamery z oświetleniem, który umożliwia stabilne i dokładne wykrywanie wad zarówno na przezroczystych, jak i błyszczących powierzchniach. Wykrywa rysy, wgniecenia, wgłębienia i niedoskonałości o grubości 0,1 mm w lustrach, szybach okiennych i szybach samochodowych. Nasze know-how zapewnia automatyczne wykrywanie wad, które jest o wiele dokładniejsze i bardziej obiektywne, niż ocena ludzkiego oka.
Składanie mebli to długi i skomplikowany proces. Bardzo wiele operacji musi być wykonanych, zanim otrzymamy produkt końcowy.
Omawiany system wizyjny służy do korekcji położenia deski w uchwycie robota. Chwytak w tym projekcie musi być wyjątkowo elastyczny, istnieje bowiem ponad 200 różnych elementów w asortymencie. Długość deski może wahać się od 0,5 do ponad 3 metrów, a jej maksymalna szerokość sięgać nawet 1 metra. Dodatkowo wymagana dokładność systemu to aż 0,1 mm! Większe odstępstwo grozi nieprawidłowym połączeniem elementów, a co za tym idzie brakiem możliwości wyprodukowania kanapy. Tylko dzięki nieszablonowemu myśleniu byliśmy w stanie rozwiązać ten problem i wdrożyć w pełni funkcjonalne rozwiązanie.
W produkcji mebli drewnianych wiercenie jest kluczowym procesem. Prawie każdy wytwarzany element posiada wiele otworów. Produkt końcowy można zmontować tylko wtedy, gdy są one odpowiednio dopasowane.
Wdrożyliśmy rozwiązania do wykrywania otworów w płytach meblowych, pomiaru ich położenia oraz średnicy. Nasze systemy mogą pracować w trybie inline bez konieczności zatrzymywania produktu na czas kontroli. Dzięki połączeniu kamer liniowych z enkoderem możemy zagwarantować dokładność pomiaru w zakresie +/- 0,1 mm na powierzchniach o szerokości 2 m i długości przekraczającej 10 m. Prędkość liniową deski do 800 m/min można uzyskać przy zastosowaniu naszego systemu wizyjnego. Kontroli poddajemy też bardziej skomplikowane, nie tylko prostokątne, kształty.